EURO PARK OTEL

COVID-19 DÖNEMİ TESİS YÖNETİM UYGULAMALARI

Değerli misafirlerimiz,
Otelimizde gıda güvenliği ,misafir ve personel sağlığı, hijyen ve temizlik prosedürlerinin bu dönemde daha etkin bir şekilde uygulanacağını bilmenizi isteriz. Bu bağlamda otel yönetimimizce yapılan revizyon ve alınan tedbirleri, hijyen ve sağlık koruma sistemlerimizi, Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının yayınladığı resmi talimatlar, belirttiği tavsiyeler ve öneriler doğrultusunda güncelliyoruz. Yeni dönemde daha sağlıklı ve güvenli konaklama hizmeti sunmak amacıyla tesisimizde aşağıda belirtilen manifesto bilgileri kapsamındaki uygulamalar otel yönetimi tarafından hayata geçirilmiştir.

1. Derin Temizlik & Dezenfeksiyon & Sterilizasyon İşlemleri
2. Tüm genel misafir alanları ve personel alanları için dezenfeksiyon noktaları
3. İşyeri hekimi , birim yöneticilerimiz ve STK tarafından verilen personel eğitimi
4. Otel içinde sosyal mesafe planlaması yapılarak kuralların etkin takibi
5. Hızlı check-in ve c-out uygulamaları
6. Açık büfe ve yiyecek & içecek servisinin yenilenen tasarımı
7. Toplantı salonları ve diğer alanlarının yenilenen kapasiteleri
8. Talep durumunda 7/24 Doktor Servisi

A. ZORUNLU UYGULAMALAR

a. YASAL REGULASYONLAR

1. T.C. Sağlık Bakanlığı kararlarına istinaden tesisimizde özellikle kapalı ve yoğun alanlarda misafirlerimizin ve tüm personelimizin maske kullanım zorunluluğu bulunmaktadır. Maskeler resepsiyondan veya ilgili ünite girişlerinden temin edilebilmektedir. Açık alanlarda güvenli mesafe kuralına göre maskesiz dolaşma söz konusu olabilir. Maske kullanım alanları misafirlerimize uyarı levhaları ile hatırlatılmaktadır.

2. T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı genelgesine göre tüm misafirlerimizin ve çalışanlarımızın vücut sıcaklığı ölçülüp (max 38 derece), kayıtları güvenlik departmanı tarafından tutulmaktadır. Aksi bir durum tespiti halinde, Sağlık Komitesi tarafından oluşturulan aksiyon planı takip edilecektir.

3. Sosyal mekan oturum alanları, toplantı salonları yerleşimi, yiyecek&içecek ünitelerindeki masalar, güvenli mesafe kuralı gereği en az 1,5 metre olacak şekilde yeniden konumlandırılmış ve misafirlerimiz ve personellerimizin dikkatini çekme adına hatırlatıcı uyarı işaretleri yerleştirilmiştir.

4. Genel alanlarda yasal zorunluluk ve talimatları, COVID-19 korunma yolları ve etkin temizlik uygularını içeren bilgilendirme afişleri 3 dil olarak misafirlerimiz ve personellerimize sunulmuştur.

5. Tüm prosedür ve protokolleri destekler şekilde periyodik izleme formları ve kontrol listeleri oluşturularak tüm departman yetkilileri ile paylaşılmış ve kontrolleri sağlık komitemizce yapılmaktadır.

6. Anlaşmalı hastanelerimiz ile tesislerimizde misafirlerimizin talebi üzerine hizmet verebilecek 7/24 doktor servisi sağlanmaktadır.

b. HİJYEN VE TEMİZLİK KURALLARI / DERİN TEMİZLİK UYGULAMASI

1. Pandemi döneminde otelimizde devamlı uygulanan ‘’gıda hijyen ve misafir sağlığı programı ’’ ve ‘’hijyen ve temizlik sistemi‘’ daha etkin bir şekilde uygulanmakta, temizlik, dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemleri derinleştirilip daha hassas gerçekleştirilmektedir.
2. Tüm genel alanlarda, yiyecek & içecek ünitelerinin girişinde, tuvalet girişlerinde , Fitness, Spa gibi kullanım alanlarında ve çalışanlarımızın çalışma ve sosyal alanlarında bulunan dezenfektanlarımızın sayısı arttırılmıştır. Ayrıca talep halinde misafirlerimize maske ve eldiven sağlanmaktadır.
3. Genel kullanım alanlarımızın temizliği standart temizlik planlarımız ile yapılmakta olup, sık temas edilen yüzeylere daha fazla odaklanma modelini içeren derin temizlik kurallarına göre genişletilmiştir.
4. Sürekli temas edilen kapı kolları, merdiven korkulukları, asansör çağrı butonları, genel tuvaletler, masalar, sandalyeler ve ortak kullanım mobilyaları ve spor aletleri derin temizlik ilkesine göre temizlenip kimyasal dezenfeksiyona tabii tutulmaktadır.
5. Misafir odalarımızda da derin temizlik uygulaması ile dezenfeksiyon işlemleri uygulanmaktadır. Misafirlerimize giriş esnasında bilgi verilmektdir.
6. Servis esnasında misafirlerimizce kullanılan çatal, kaşık, bardak ve tabak gibi ortak kullanılan servis malzemeleri ile serviste kullanılan tüm ekipmanların, her kullanım sonrasında yüksek ısıda, su ve otomatik dozajlama sistemine sahip özel makinelerde deterjanla yıkanarak hijyeni ve bu malzemelerin kullanım anına kadar temiz bir ortamda muhafaza edilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca çatal bıçak ve kaşıklar poşetlenerek hijyenik bir ortamda son kullanıcı olan misafirlerimize ulaşmaktadır.

c. GENEL ALANLAR VE KAPASITE

1. Bu dönemde yasal zorunluluk gereği bazı ünitelerimizin kapasitesi misafirlerimizin memnuniyet durumu da göz önünde bulundurularak azaltılmıştır.
2. Asansörlere sosyal mesafe kuralları gereğince kullanıcı kısıtlaması getirilmiş olup 1 asansöre aynı anda ,aynı odada kalan misafirler veya aynı gruptan kişiler maksimum 4 kişi ya da birbirini tanımayan kişiler en fazla 2 kişi olarak binebilecektir.
3. Misafir kullanımına açık olan hamam, sauna, buhar odası ve spor salonu rezervasyonla çalışmaktadır.
4. Otel yönetiminin öncelikli amacı misafirlerine keyifle sağlıklı koşullar sunmaktır, bu doğrultuda bazı hizmetleri kısıtlama veya sosyal mesafeyi koruyucu çalışmalar gerçekleştirmek yasal zorunluluklardır. Ayrıca, ilgili konular üzerinden şikayet ve reklamasyon konusu yapılamayacaktır.

d. KAYITLAR VE TAKIP
1. Genel sağlık ve hijyen kurallarına ilişkin eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları ilgili birimimiz tarafından planlanmakta ve takip edilmektedir.
2. Sağlık ve hijyen uygulamaları, gıda güvenliği, iş sağlığı ve güvenliği, misafir güvenliği gibi uygularımızda tüm kontroller, denetimler planlanmakta ve takip edilmektedir.

B. MİSAFİR KARŞILAMA İŞLEMLERİ VE MİSAFİR MEMNUNIYETİ
1. Resepsiyon ve Lobby alanlarında misafirlerimizin kullanımına yönelik dezenfektanlar konumlandırılmıştır.
2. Misafirlerimiz giriş işlemlerini ilgili personelimiz tarafından sosyal mesafe kurallarına göre dezenfekte edilmiş ve paketlenmiş kalemlerimiz ile giriş işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.
3. Tüm misafirlerimizin ateş ölçer ile vücut sıcaklıkları ölçülüp, olumsuz bir durumla karşılaşılırsa Kişisel Verileri Koruma Kanunu gereği sadece misafirin kendisiyle paylaşılarak ilgili aksiyon alınmaktadır.
4. Girişte misafirlerimizden covid 19 bilgi formu talep edilmektedir.
5. Oda kartlarımız kimyasal dezenfeksiyona tabi tutularak korunaklı kılıfları ile misafirlerimize teslim edilmektedir. Her çıkış işleminden sonra kartlar ayrı kutularda toplanarak tekrar dezenfekte edilmektedir.
6. Misafir valizleri ilgili isteyen misafirlerimizin odalarına valizleri bellboy tarafından taşınmaktadır. Her valiz taşıma işleminden sonra personel eldiven değiştirmektedir.
7. Misafirlerimize ayrıca bu dönemde içerisinde tesis kural ve tavsiyelerini içeren bilgi kitapçığı ve tek kullanımlık maskeler verilebilmektedir.
8. Misafir yoğunluğu ilgili ön büro personelleri tarafından takip edilmekte, uyarı levhaları ve bariyerler vasıtası ile misafirlerimizin Resepsiyon ve Lobby alanlarında sosyal mesafelerini korumaları gerektiği hatırlatılmaktadır.
9. Her türlü misafir istek ve arzuları koşulsuz misafir memnuniyetimiz çerçevesinde karşılanmaya çalışılmaktadır.
10. Bu dönemde misafirlerimizin ziyaretçileri sadece lobi bölümünde kabul edilmektedir.
11. Temassız ödeme sistemlerimiz vasıtası ile misafirlerimiz ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca pos cihazlarımız her kullanım sonrası dezenfekte edilmektedir.

C. ÇALIŞANLARIMIZ İÇİN ALINACAK ÖNLEM VE UYGULAMALAR
1. Tüm çalışanlarımızın kullanması gereken koruyucu ekipmanları (Steril eldiven, maske, yüz siperliği, Koruyucu tulum vs.) periyodik olarak dağıtılmakta ve çalışanlarımız işbaşında oldukları süre boyunca bu ekipmanları kullanması yönünde bilinçlendirilmiştir.
2. Tüm çalışanlarımızın giriş ve çıkış esnasında ateş ölçümleri yapılmakta ve kayıt altına alınmaktadır.
3. Çalışanlarımıza yasal olarak yapılması zorunlu olan testler ve taramalar düzenli olarak uygulanmakta ve insan kaynakları departmanımız tarafından takip edilmektedir.
4. Çalışanlarımızın dinlenme alanları, soyunma odaları, yemekhane kısımları ve sosyal alanları, sosyal mesafe kuramına göre tekrar dizayn edilerek, gerekli bilgilendirme panoları oluşturulmuştur. Ayrıca tüm personel alanlarında alkol bazlı el antiseptiği/dezenfektanı konumlandırılmıştır.
5. Misafirlerimiz ile doğrudan veya dolaylı olarak temas halinde olan tüm personellerimizin hijyeni, bu konuda bilinçlenmeleri, etkili bir genel hijyen uygulaması için bu süreçte öncelik olarak gerekli tüm eğitimler sağlanmış ve sürekli takibi yapılmaktadır.

D. GENEL ALANLAR

a. MİSAFİR ODALARI

1. Tüm odalarımız günlük olarak işletme talimat ve prosedürleri doğrultusunda derin temizlenmekte ve bez kodlama sistemine göre uygun bez ve ürünler ile dezenfekte edilmektedir.
2. Temizlik görevlisi her oda temizliğinden önce ellerini yıkamakta, sonrasında yeni eldiven ve maske ile oda temizliğine başlamaktadır.
3. Temas seviyesi yoğun olan yerler kapı/dolap/çekmece kolları, prizler, aydınlatmalar, fişler, telefon ahizesi, televizyon kumandası, klima kontrol paneli, masa/sehpa yüzeyleri, kettle/kahve setleri, mini barlar, yatak örtüleri, çarşaflar, yastık kılıfları, sandalyeler, tuvalet, duş, küvet, armatürler, buklet malzemeler ve diğer banyo gereçleri özellikle dezenfekte edilmekte kumandalar koruyucu poşetlere konulmaktadır.
4. Odalarda bu dönemde tek kullanımlık malzeme yoğunluğu arttırılmış ve sürdürülebilir turizm adına buklet ürünlerimiz sadeleştirilmiştir.
5. Oda nevresim ve tekstilleri bu süreçte günlük olarak değişmekte, 75 derecede yıkanmakta, el değmeden istiflenip yeni kullanıma sunulmaktadır.
6. Çıkış yapmış odalarımız en az 1 saat boyunca havalandırılıp dezenfekte edilmektedir ve sterilize olarak oda yeni giriş yapacak olan misafirlerimiz için hazır hale getirilmektedir.

b. MUTFAKLAR

1. Tesis bünyesinde bulunan mutfağımıza ürünlerin girişinden son ürün imalatına kadar geçen tüm süreçler en az insan teması esasıyla yapılmakta ve T.C. yasal mevzuatlarına tam uyumlu olarak üretilmektedir.
2. Olası bir risk durumunda sağlık analizleri için, restoranlarımızda sunulan tüm gıda ürün örnekleri, şahit numune dolaplarında muhafaza edilmektedir.
3. Satın alma departmanımızca lisanslı tedarikçilerden uygun nitelikte alımı yapılan tüm sebze ve meyve ürünleri, yasal parametrelere uygun şekilde yıkama sistemi ile derinlemesine dezenfeksiyon işlemine tabi tutularak işlem veya sunum alanlarına sevk edilmektedir.
4. Gıda üretim ve işleme alanlarımız periyodik olarak temizlenmekte ve bu işlemler kayıt altına alınmaktadır.

c. YEME & İÇME UNİTELERİ
1. Yiyecek ve İçecek ünitelerimizin girişlerinde misafirlerimizin kullanımına sunulmuş alkol bazlı dezenfektanlar konumlandırılmıştır.
2. Otelimizin toplam oda kapasitesinin belirli bir kısmını kullanacağımız bu dönemde Ana Restaurantımız ve bar alanımız yeni düzene göre faaliyete geçirilip masalar arası mesafeler en az 1,5 metre, sandalyeler arası ise 60 cm olacak şekilde ayarlanmıştır.
3. Yeme&İçme üniteleri servis öncesi ve sonrası düzenli olarak temizlenip, alkol bazlı dezenfektanlar ile masa yüzey dezenfeksiyonu sağlanmaktadır. Ayrıca, her müşterinin kullanımı sonrası yemek masaları ve masa üstü ekipmanları derin temizlenmektedir.
4. Yiyecek ve İçecek ünitelerimizde yer alan ortak kullanımda olan çay/kahve/gazlı-gazsız içecek makinelerimiz, ve benzeri cihazlar bu dönemde misafirlerimize ilgili servis personellerimiz aracılığı ile servis edilmektedir.
5. Açık büfe sistemimizde self-servis uygulamasına izin verilmemekte, yetkili mutfak personelimiz misafirlerimizin seçeneğine göre yeni düzenlenen misafirlerin direkt gıda ürünleri ile temasını engelleyen cam bölme ile ayrılmış büfelerden servis işlemi gerçekleştirmektedir.

d. FITNESS SALONU

1. Fitness salonumuzdaki spor aletlerimizin yerleşim düzeni sosyal mesafe kurallarına göre yeniden ayarlanmış, kapasitesi sınırlandırılmış olup ve tüm aletler sık aralıklarla dezenfekte edilmektedir.
e. SPA

1. Sauna, hamam, buhar banyosu kullanım süreleri kısıtlandırılmış olup, her kullanımdan sonra dezenfekte edilecek şekilde işleyişi takip edilmektedir.
2. Fitness ve SPA genel alanları, soyunma odaları, duşlar, tuvaletler derin temizlenmekte, misafirlerimize sunulan tüm havlular ve bornozlar temizlenip dezenfekte edilmektedir ve bazı ürünlerimiz tek kullanım olarak verilmektedir.
3. Hamamda, masaj odalarında ve güzellik bakımında kullanılan tüm sarf malzemeler her misafirimiz için dezenfekte olarak kişiye özel sunulmaktadır.

E. GÜVENLİK

1. Otelimize ait tüm tahliye, acil durum eylem planları ve risk planlarımız pandemi sürecine göre revize edilerek Sağlık Komitesi önderliğinde diğer departmanlar ile koordinasyon durumları yeniden düzenlenmiştir.
2. Güvenlik birimimiz otelimizin tüm giriş alanlarında ateş ölçümü yaparak sonuçları kayıt altına almaktadır.

F. OTEL TAŞITLARI

1. Personel ve misafir transfer faaliyetini yürüten yüklenici firma kullanılan tüm araçlarında gerekli dezenfeksiyon işlemlerini servis öncesi ve sonrası gerçekleştirmekte ve araç içi kurallara uyulmasını sağlamaktadır. Araç içinde maske kullanımı zorunludur.
2. İşletmemize ait taşıt içlerinde ilgili hijyen kuralları yazılı olarak bulunmaktadır.
3. Taşıtların her servis sonrasında koltuk, kapı kolu, el tutacağı gibi sık temas edilen yüzeylerin temizliği yapılmaktadır.
4. Taşıtların belirli periyotlarda dezenfeksiyonu sağlanmakta ve kayıt altına alınmaktadır.

G. ATIK YONETIMI

1. Tüm tıbbi ve evsel atıklar usulüne göre toplanarak ,bu işlemde kullanılan çöp kovaları ve diğer temizlik ekipmanlarının temizlikleri periyodik olarak yapılmakta ve kayıt altına alınmaktadır.
2. Otel içi çöp odalarının temizlikleri, dezenfeksiyonu ve ilaçlaması periyodik olarak yapılmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Çöplerin bertarafı ise belediye ve lisanslı kuruluşlarca düzenli olarak yapılmaktadır.
3. Otel bünyesinde genel alanlara maske ve eldiven atıkları için çöp kovaları koyulmuş olup bu çöpler etiketlenerek toplanıp 72 saat sonra çöp olarak atılmaktadır.

H. HAŞERE VE ZARARLILARLA MÜCADELE
1. Haşere ve zararlılarla mücadele konusunda otel yönetimi tarafından hazırlanan protokol çerçevesinde konusunda profesyonel Ecolab firması ile çalışılmakta, uygulamalar sorumlu personeller ile birlikte yapılmakta ve kayıtlar housekeeping departmanı tarafından kayıt altına alınarak sürekli kontrolleri yapılmaktadır.

İ. SATIN ALMA, MAL KABULU VE DEPOLAMA

1. Otel yönetimi tarafından hazırlanan satın alma, mal kabul ve depolama faaliyet talimatlarına göre satın alma işleyişi uygulanmakta olup kamera sistemi ile denetlenmekte, tüm giriş ve çıkışlar kayıt altına alınmaktadır.
2. Otele ürün getiren tüm kişiler sosyal mesafe ve maske konusunda uyarılmakta ve ateş ölçümleri yapılmaktadır.

J. ACİL DURUM VE İZOLASYON

1. Otel yönetimi tarafından hazırlanan acil durum eylem planları ve protokolleri kapsamında;
i. Tesisin belirli bir alanı izolasyon alanı ve izolasyon odası olarak belirlenmiş;
ii. Belirlenen alanın izolasyon planı, personel müdahale planı hazırlanarak giriş çıkış yapacak personel listesi oluşturulmuş,
iii. İzolasyon alanının olası kullanımı ve tahliyesi sonrasında temizlik şartları belirlenmiştir.
2. Olası bir şüpheli ya da pozitif vaka durumunda temasta bulunulan tüm tekstil ürünlerinin ve odaların dezenfeksiyon ve sterilizasyonu konusunda gerekli planlar hazırlanmış ve uygulamaya koyularak kayıt altına alınmaktadır.
3. Anlaşmalı sağlık kuruluşlarından misafirlerimizin talebi üzerine nitelikli tıbbi bakım ve tavsiye verebilecek sürekli doktor ve hemşire hizmeti, kurumsal Hastane Hizmeti ve Ambulans Hizmeti sağlanmaktadır.

* Güncel yasal regülasyonlar ve mevsimsel çalışma koşullarına göre, otel yönetimi manifesto şartlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.